BU GÜN YAYA GÜVENLİĞİ NÖBETİ VAR | Çorum Vatan Gazetesi | Çorum'un En Kapsamlı Gazetesi | Avc
BU GÜN YAYA GÜVENLİĞİ NÖBETİ VAR
HABERLER

BU GÜN YAYA GÜVENLİĞİ NÖBETİ VAR

Çorum’da 02 Ekim 2019 Çarşamba günü 13.00–15.00 saatleri arasında Yaya Geçidi Nöbeti farkındalık etkinliği gerçekleştirilecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından 2019 yılı ‘Yaya Öncelikli Trafik’ yılı ilan edilmiş ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ projesi hayata geçmişti. Proje kapsamında etkinliklerin devamı niteliğinde yaya güvenliğini sağlamak üzere Muğla ve ilçelerinde ‘Yaya Geçidi Nöbeti’ farkındalık etkinliği düzenlenecek.

Çorum Emniyet Müdürlüğü tarafından tüm kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen yazıda;

“2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesine 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirilmiştir.

Bu düzenlemeden hareketle; Bakanlığımızca 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” olarak ilan edilmiş ve ilgi talimat doğrultusunda 06 Şubat 2019 Çarşamba günü saat 12:00-13:30 saatleri arasında “Devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek” amacıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak Bakan Yardımcıları, Jandarma Genel Komutanı, Emniyet Genel Müdürü, Valiler, Kaymakamlar, İl/İlçe Jandarma Komutanları ve İl/İlçe Emniyet Müdürleri/Amirlerinin katılımı ile etkinlikler düzenlenmiştir.

Bu etkinliklerin devamı niteliğinde olan ve bu defa yaya güvenliğini sağlamak üzere “Devletin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi ve nöbette olduğunu göstermek” amacıyla trafik personelinin tamamının ve diğer birim personellerinin en az yarısının başta okullarımız olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşları hizmet binalarının önünde ve diğer yaya geçitlerinde “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” sloganıyla 02 Ekim 2019 Çarşamba günü 13:00-15:00 saatleri arasında tüm illerimizde/ilçelerimizde Vali ile Kaymakamlarımızın ve il/ilçelerdeki sıralı/sorumlu amirlerin her birinin farklı yaya geçitlerinde bizzat katılım sağlayacağı “Yaya Geçidi Nöbeti” farkındalık etkinliği gerçekleştirilmesi istenilmiştir.

Devletin Tüm Unsurlarıyla yaya trafiğinin yoğun olduğu yerler başta olmak üzere; merkezden çevreye doğru il/ilçede görev yapan trafik personeli dahil diğer tüm Emniyet ve Jandarma personelinin en az yarısı (ülke genelinde en az iki yüz bin kolluk personeli) okul ve yaya geçitlerinde görevlendirilecektir.

Trafik zabıtası olmayan kolluk personeline, yaya geçitlerinde geçiş üstünlüğünün sağlanması ve yaya trafiğinin yönetilmesi için İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı personeli yönelik gerekli eğitim ve görev tanımları verilen ve görevlendirilen tüm personelin, 02 Ekim 2019 Çarşamba günü 13.00- 15.00 saatleri arasında görevlendirildikleri yaya ve okul geçitlerinde görev yapması sağlanacaktır.

Görevlendirilen tüm kolluk personeli; il/ilçe merkezlerindeki yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi için 135 Okul önü ve 180 adet yaya geçidi tespiti yapılmış, 02.10.2019 tarihinde saat: 13.00-15.00 saatleri arasında İl Merkezinde en az 500 personel ile İlçe Merkezlerin de ise 260 personel ile planlaması yapılmıştır. Ayrıca programın yapılacağı gün İl Emniyet Müdürlüğü İnsansız Hava Araçları Büro Amirliğince havadan Drone çekimi yapılacaktır.
Görevlendirilen tüm kolluk personeli; il/ilçe merkezlerindeki yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi, yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması, yayaların yaya geçitlerini kullanmasının teşvik edilmesi ve yayaların güvenli bir şekilde yaya geçitlerini kullanmalarının sağlanması amacına yönelik farkındalık sağlayıcı ve eğitici faaliyetler gerçekleştirecektir.

Yayalar tarafından yoğun olarak kullanılan ışıksız yaya geçitlerinde il/ilçede görev yapan tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin yönetici ve temsilcilerinin yanı sıra toplumda dezavantajlı grup olarak adlandırdığımız çocuk, yaşlı ve engelli bireylerin de katılımıyla, İl genelinde farkındalık faaliyetleri kapsamında, 02.10.2019 tarihinde saat: 13.00-15.00 saatleri arasında Valimiz Sayın Mustafa ÇİFTÇİ’nin katılımı ile saat 13.00’de Albayrak İlköğretim Okulunda ve Vali Yardımcımız Sayın Recep YÜKSEL’in katılımı ile 23 Nisan Ortaokulunda eş zamanlı olarak Devletin tüm unsurları ile farkındalık eylemi yapılacaktır.

İl/İlçelerde düzenlenecek “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” konulu faaliyetlerin Valilerimizce/Kaymakamlarımızca, Bakanlığımız merkez birimlerinin, bağlı kuruluşlarının sıralı/sorumlu amirleri ve bu birim ve bağlı kuruluşların taşra teşkilatındaki sıralı/sorumlu amirlerin katılımıyla gerçekleşecektir.

Vatandaşlarımızın her zamanki gibi trafik güvenliğine yönelik olumlu destek sağlayacağı şeklinde değerlendirilmektedir” denilmekte.