HASTANEDE BİR SKANDAL DAHA | Çorum Vatan Gazetesi | Çorum'un En Kapsamlı Gazetesi | Avc
HASTANEDE BİR SKANDAL DAHA
HABERLER

HASTANEDE BİR SKANDAL DAHA

Yapıldığı günden bu yana hep eleştiri konusu olan hastanede hizmetlerin yetersizliği vatandaşları çıldırtıyor.  Çalışanların yapması gereken birçok hizmeti hasta yakınları kendileri yapmak zorunda kalıyorlar. Acil Servis hizmetleri ise tam bir rezalet.

Ankara karayolu üzerinde bulunan Erol Olçok Eğitim ve Araştırma hastanesinde yaşanan sorunlar, çözülmek bir yana, her geçen gün daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Yetkililerin sadece laf ürettikleri hastanenin içler acısı halinden ise, en çok zararı görenler, her zaman olduğu gibi hastalar, hasta yakınları ve refakatçiler oluyor.

HERKES MEMUR OLDU

İlk önce hastanenin acil servisinde yaşananları bir aktaralım. Vatandaş durumu acil olan hastasını acil servise getirdiğinde rezalet başlıyor. Aracını acil önüne park eden hasta yakınları ilk önce hastasını aracından indirmek istiyor. Bunu yapıyor ama hastasını içeriye taşıyacak sedye ya da tekerlekli sandalye bulamıyor. Görevlileri bulmak ise tümden imkansız.

İçeride görevli bulmak için çırpınan hasta yakınlarına cevap verebilecek, bir görevli bulmak neredeyse imkansız. Tüm hizmetli özel sektör çalışanlarının kadroya geçmesi nedeniyle kimseler eski işini yapmak istemiyor. İyi niyetli birkaç özel güvenlik çalışanı ise görevleri olmamasına rağmen vatandaşlara yardımcı olmaya çalışıyor.

NE YAPACAKLARINI ŞAŞIRIYORLAR

Kendi imkanları ile acilden sandalye bulan hasta yakınları bu kez de acil önündeki araçlarını park yerine götürmek ve hastasının kayıtlarını yaptırma telaşı içine giriyorlar. Çünkü acil önündeki aracı acil çekilmesi gerekiyor. Ancak hasta yakını bunu yaparsa bu kez de hastasının kayıt işlemleri kalıyor.

DELİ OLMAMAK ELDE DEĞİL

Hastaneye baygın bir hastasını götüren bir vatandaş başından geçenleri şöyle anlatıyor;

"Eşim rahatsızlanarak acilleşti ve baygın bir şekilde hastaneye götürdüm. Acil servisin önüne geldim. Hasta olan eşim  baygın, indirmem gerekiyor ve onu taşımak için bir sedye yada tekerlekli sandalye lazım, arıyorum, bulamıyorum. Görevli arıyorum kimseler yok. Ambulanslar geldi aracımın çekilmesi bulunduğu yerden kaldırarak ambulanslara yer açmam gerekiyor. Bu arada eşim baygın kayıt yaptırıp acil serviste muayene ettirmem lazım. Delirmemek elde değil. Aynı akşam şahit oldum benim gibi 5 hasta yakını daha aynı sıkıntıları çekti. Herkes aynı durumdan şikâyetçilerdi.”

ESKİ HASTANE AYNI DEĞİLDİ

Bir başka hasta yakını ise çalışanların kadroya geçmesi nedeniyle eski işlerini yapmak istemediklerine şahit olduklarını dile getirdi. Acilde benzer sıkıntıları kendisinin yaşadığını dile getiren yurttaş tepkilerini şöyle anlattı; “Bir yakınımı hastaneye getirdim. Hasta kendinde değildi. Aracımı acil önüne çektim. Bu sırada görevlilerin yardımcı olması için etrafa seslendim. Bir süre sesimi kimseler duymadı. Bu sırada dışarı çıkan bir özel güvenlik görevlisi içeriye anons yaparak yardım istedi. Bir süre bekledikten sonra yine bir güvenlik görevlisi tekerlekli sandalye getirdi. Aracımı büyük bir hızla park yerine götürdüm ve hastamın başına geldim.

ARAÇLA TUR ATIYORLAR

Bu işleri yapması gereken hizmetliler ise hastane içerisinde elektrikli aletleri sürmenin keyfini yaşayarak iş olsuna sağa, sola gidip gelip cirit atıyorlar. Oysa onların görevi hasta yakınlarına yardımcı olmak. Eski hastanede acil önünde sürekli görevliler bekliyordu. Bir hasta geldiği anda hemen sedye yada sandalye alıp koşuyorlardı. Burada bırakın gelmeyi bir hizmetliden yardım istediğinizde yüzünü dönüyorlar.