SİYER-İ NEBİ YARIŞMA KAYITLARI BAŞLADI | Çorum Vatan Gazetesi | Çorum'un En Kapsamlı Gazetesi | Avc
SİYER-İ NEBİ YARIŞMA KAYITLARI BAŞLADI
HABERLER

SİYER-İ NEBİ YARIŞMA KAYITLARI BAŞLADI

 ORTA OKULLARA YÖNELİK SİYERİ NEBİ YARIŞMASI KAYITLARI BAŞLADI

ıAnadolu Gençlik derneği tarafından düzenlenecek olan siyer Nebi sınavı kayıtları başladı.

15 Aralık'ta liselilere yönelik düzenlenen siyer Nebi sınavının 2. aşaması olan ortaokul öğrencileri ile ilgili siyer Nebi sınavı 20 Nisan 2019 tarihinde yapılacak. Kayıtlar için son tarih olarak 24 Mart 2019 tarihli olarak belirlendi.

Efendimizinizinde.com sitesinde öğrencilerin bilgilerini girerek kayıt olmaları gerekiyor. Kayıtlar bittikten sonra belirlenen rakam üzerinde kitaplar basılacak ve bir hafta içinde öğrencilere ulaştırılacak.

Türkiye genelinde dereceye girecek olan öğrencilerden birincisine 5 bin TL 2. olan öğrenciye 4000 TL 3.olan öğrenciye ise 3000 TL ödül verilecek.

Çorum geneli ödüller 1. Bisiklet 2. Tablet 3.kol saati 4. 200 tl 5 ve 10 arası 100 tl ve tüm okul birincilerine akıllı kol saatiatılmak isteyen öğrenciler başvurularını 24                              

                 YARIŞMAYI NİÇİN YAPIYORUZ?

Bir çiçekle bahar gelmez ama her bahar bir çiçekle başlar.”

Her genç yetiştirilmeyi bekleyen bir çiçektir. Bizim için susuz ve ekilmemiş topraklardaki hiçbir gencimiz feda edilmeyecek kadar değerlidir ve baharı başlatacak çiçeğin tohumunu atmak vazifesi bizlerindir. Gençlerimiz ortaokul çağlarında şekillenirler ve aldıkları şekilleri çevrelerine aksettirirler.

Ülkemiz gençliğinin içerisinde bulunduğu ahval ortadadır. Gençlerimize bulundukları konumu, kendilerine kalan mirası ve gidecekleri rotayı göstermek için yarışmamız çok önemlidir. Türkiye geneli yüzbinlerce öğrencimizin katılacağı Siyer-i Nebi Yarışması hedefi doğrultusunda, Peygamberimizin Hayatını gençlerimizin örnek alması son derece mühimdir. Yapacağımız yarışma bir nebze de olsa ülkemizde bulunan ortaokullu gençlere ulaşmakta önemli bir adımdır.

EFENDİMİZİN İZİNDE BİR GENÇLİK

Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) hepimiz için en güzel örnektir. Bütün yönleriyle ümmetin hayatına örnek olmuştur. İyilikte, yardımda, cömertlikte, infakta, sevgide, mazluma kucak açmada, zalimin zulmüne engel olmakta, ailesine ve ev işlerine yardım etmesinde, ticari dürüstlüğünde canlı bir örnek abide olarak karşımızda durmaktadır.

Yarattığı insanı bütün yönleriyle en iyi bilen Rabbimiz, örnek alacağımız modeli yaratmış ve eğitimini vermiş "And olsun ki Allaha ve ahirete kavuşmayı uman, Allah’ı çokça zikreden kimseler ve sizler için Allah’ın resulü en güzel örnektir.” (Ahzab 21) ayetiyle kullarının dünya hayatında rehberini bildirmiştir.

Hz. Peygamberimiz, gençlerin elde edeceği sevapları şu Hadisi Şerifiyle müjdeliyordu: “ Yedi sınıf insan vardır ki Yüce Allah kendi gölgesinden başka hiçbir gölge bulunmayan kıyamet gününde, bunları kendi arşının gölgesinde gölgelendirir. Bunlardan ilki, adil devlet başkanları, ikinci olarak ta Allah’a ibadet ederek temiz bir hayat içinde yetişen gençtir.”

Efendimizin İzinde bir gençlik olarak O’nun hayatını, ahlakını, örnek almak için gayret gösteriyoruz. Ortaokullu Gençlerimizin de bu değerlerden uzak kalmaması ve Peygamberimizi tanıyıp örnek alması için; O’nun yanında mücadele eden Genç Sahabelerin izinden giden bir gençlik arzuluyoruz. Allah’a İbadet eden, temiz bir hayat içinde yetişen bir nesil, bir gençlik yetiştirmek istiyoruz.