Firma Rehberi Resmi İlanlar
İletişim Üye Girişi Üye Kaydı Reklam Kayıt
Çorum Vatan Gazetesi
Çorum Vatan | Çorum Haberleri | Çorum
. İsbir, Tuttuğunu Kopartıyor     . Elektrik kesintisi uygulanacak    
Font Boyutunu Büyüt Font Boyutunu Küçült Yazıcı Dostu Bu Haberi Arkadaşınıza Gönderin
“O GECENİN KADRİNİ BİLİN Kİ, KADRİNİZ BİLİNSİN”Zaman ve mekanlar; kendilerinde meydana gelen önemli olaylarla değer kazanırlar. Bin aydan hayırlı olarak bilinen Kadir Gecesini değerli kılan en önemli sebep mukaddes kitabımız Kur’ân-ı Kerîm’in bu gece indirilmeye başlanmış olmasıdır.


Kur’ân-ı Kerîm’in inişi ve Peygamberimizin insanlığa son peygamber olarak gönderilmesi, dünya tarihinin en önemli hadisesidir. Cebrail, Peygamberimiz (s.a.s)'e ilk vahyi bu gece getirmiştir. Alak suresinin "İkra! Oku!" emriyle başlayan ilk beş âyeti ile dünya değişmiştir.

            Rabbimiz Kur’an`ın indirilişiyle ilgili şöyle buyurmaktadır: “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an`ın indirildiği aydır” (Bakara Suresi, 185) “Apaçık olan Kitab`a andolsun ki, biz onu (Kur’an`ı) mübarek bir gecede indirdik. Kuşkusuz biz uyarıcıyızdır Katımızdan bir emirle her hikmetli işe o gecede hükmedilir.” (Duhan Suresi, 2-5) “Şüphesiz biz, Kur'an`ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadir Suresi, 1-5)

            Hz. Aişe validemiz: “Kadir gecesini idrak edersem nasıl dua edeyim?” diye sorduğunda: Peygamberimiz: “Allah'ım sen affedicisin, affı seversin, beni de affeyle”, diye dua et” buyurmuşlardır (Tirmizi, Daavât, 89). Unutmayalım ki bu gece duaların kabul olduğu bir gecedir. Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s) Efendimiz: “Her kim ina­narak ve sevabını Allah'tan umarak Kadir Gecesi kalkar ibâdet ederse, geçmiş günâhları affedilir” (Buhari, Teravih, 1)buyurmuştur.

            Bu geceye Kadir Gecesi denilmesi Kadir Suresini göz önüne alarak izah edilebilir, Buna göre:1. Hüküm Gecesi demektir. Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Allah (cc) Teâlâ'nin ezelî kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece bildirilir. 2. Mevki, Şeref, Değer ve Azamet Gecesi demektir. Bin aydan daha hayırlı oluşunu ifade eder. 3. Tazyik (Sıkıştırma, Zorlama) Gecesi demektir. Bu gece inen meleklere yeryüzü dar gelir. O kadar çok melek, o kadar ciddi bir arzu ile iner ki, hep birlikte bir geçitten geçiyorlarmış gibi bir sıkışıklık ve zorluk yaşanır. Ve bu iniş şafak sökünceye kadar devam eder.

            Kardeşlerim, Öyle bir kadir gecesi değerlendirelim ki, eğer şu ana kadar hayatımızda böyle bir kadir gecesi değerlendirmediysek bir kere hayatımızda kadir gecesi değerlendirmiş olalım. Bu mübarek gecede yapabileceğimiz birçok şey vardır. Bu gece Allahu Teala çokça zikredilmeli, Kur'ân-ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmelidir. Kazâ namazı kılınmalıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.s)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmelidir. Tefekkürde bulunulmalı, geçmişin muhasebesi yapılmalı, günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmelidir. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmelidir. Bu gece büyüklerimizin, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e-mail çekerek tebrik edilmeli; duaları istenilmelidir. Milletimizin birlik-beraberlik, kardeşlik ve huzuru için, mazlum milletlerin kurtuluşu ve bütün ihsanlığın hidayeti için dua edilmelidir.

            Kadir gecesinde yatsı namazından önce Ulu Camide müftülüğümüz tarafından kandil programı düzenlenecek ve Mevlid-i Şerif okunacaktır. Ayrıca yine Kadir Gecesi yatsı namazından önce Akşemseddin Camii`nde Dünya birincisi hafızların katılımıyla bir Kur’an Ziyafeti Programı gerçekleştirilecektir. Tüm halkımızı bu programlara davet ediyorum. Bu vesileyle saygı değer Çorumlu kardeşlerimizin Kadir Gecesini tebrik ediyor, gecemizin her türlü hayırlara, birlik, beraberlik, barış ve aile huzuruna vesile olmasını Yüce Mevla`dan niyaz ediyorum.
Etiketler : o gecenn kadrn bln k kadrnz blnsn

Çorum Vatan | Çorum Haberleri | Çorum'un Dünyaya Buluştuğu Nokta - “O GECENİN KADRİNİ BİLİN Kİ, KADRİNİZ BİLİNSİN”
Bu Haberde sizin de yorumunuz yayınlanabilir! Lütfen üye girişi yaparak bir yorum gönderin.

Üye iseniz lütfen buraya tıklayarak üye girişi yapınız.

Üye değil iseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Teşekkür ederiz.


Çorum Zafer Çarşısı ile Türkiye Emekliler Derneği Çorum Şubesi arasında imzalanan protokol ile Emekliler Derneği'ne üye olan ve emekli kar...
Emekliler'e Zafer Çarşısı'ndan yüzde 10 indirim - ( 2013-07-10 17:13:04 )
deneme haber - ( 2013-07-11 16:38:44 )
Vali Başköy’den ‘Boğulma’ Genelgesi - ( 2013-07-17 11:16:06 )
Ramazan boyunca sıkı denetim - ( 2013-07-17 13:43:50 )
Başköy boğulma olaylarına dikkat çekti - ( 2013-07-19 17:02:25 )
Muayene sırası yüzünden kavga çıktı - ( 2013-12-17 15:56:47 )
Emekli Vali Akman vefat etti - ( 2013-12-17 15:58:53 )

Çorum Vatan | Çorum Haberleri | Çorum

Resmi İlanlar

deneme flash...

yaralııı

...
0 Yorum Eklendi
Mısır'da halk yenide...
Yüz binlerin katıldığı gösterilerde halk Rabiat'ul Adeveyyi ve Tahrir Meydanlarını doldurarak darbey...
0 Yorum Eklendi
Başbakan, Esenler-Ba...
Başbakan Erdoğan, Uzunluğu 21,7 kilometreyi bulan Otogar-Bağcılar-Mahmutbey-Olimpiyatköy-Başakşehir ...
0 Yorum Eklendi
Emekliler'e Zafer Ça...
Çorum Zafer Çarşısı ile Türkiye Emekliler Derneği Çorum Şubesi arasında imzalanan protokol ile Emekl...
0 Yorum Eklendi
Dodurga haber...
denemee...
0 Yorum Eklendi
Milletimiz dağılmanı...

Milliyetçi Harekat Partisi İl Başkanı Av. Ercan Daşdan, Akil Adamların Çorum'...
0 Yorum Eklendi

‘Çin-Türkiye ekonomi...
Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO), Çorum KOSGEB Müdürlüğü ve Türk-Çin İpek Yolu Ekonomik ve Kültü...
0 Yorum Eklendi
‘Zirveye oynayacağız...
Çorum Belediyespor Basın Sözcüsü Mustafa Özbayram, yeni sezonda hedeflerinin 2. Lig olduğunu söyledi...
0 Yorum Eklendi
‘Böyle sağlık sistem...
Sağlık kuruluşlarında yaşanan şiddet olayları protesto edildi....
0 Yorum Eklendi
Ressamlardan Çorum'a...
Ünlü ressamlar bu yıl 33.'sü düzenlenen Uluslar arası Hitit Fuar ve Festivali etkinleri kapsamında 5...
0 Yorum Eklendi

Haber v4
       Yönetici   |   Anket   |   Reklam   |   Künye   |   Bize Ulaşın  
Design Sina | Sina Bilgisayar ve İnternet Hizmetleri